facebook
 
///////////////////////////////////////////////////////////

Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie to najmłodszy krakowski teatr, znajdujący się w  wyremontowanych halach warsztatów szkolnych, posiadający dwie sceny, mogące pomieścić kilkuset widzów.

2007                                              2012

/////////////////////////////////////////////

Podczas ośmiu lat istnienia, Łaźnia Nowa wypracowała sobie solidną markę na polskim rynku teatralnym, wykreowała m.in.: Festiwal Teatralny Genius Loci, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia i Festiwal Mrożkowski. Nasze spektakle otrzymywały wiele nagród i gościły na wielu festiwalach. Z uwagi na wyjątkową przestrzeń koncertową, gościmy w Łaźni liczne wydarzenia muzyczne, takie jak: Sacrum Profanum i Unsound oraz koncerty od sceny klubowej po gwiazdorskie Guano Apes, Apocalypticę, Kult, Myslovitz.

Pomimo nowohuckiej lokalizacji i wbrew stereotypom o beznadziei dzielnicy, w Łaźni Nowej realizowane są projekty międzynarodowe i koprodukcje z partnerami z całej Polski, powstają programy i spektakle autorskie w oparciu o ścisłą współpracę z mieszkańcami dzielnicy. Wielopoziomość działań służy zbliżeniu teatru do jak najszerszego grona widzów. Interesuje nas “teatr dla ludzi”. Walczymy o każdego widza, nie zamykamy się w wieży z kości słoniowej. Powracamy do fundamentalnych pytań o wspólnotę wokół miejsca, o jego rolę w rozwoju społeczności lokalnej. Wierzymy, że teatr może stać się axis mundi w dzielnicy, miejscem codziennym i zamieszkałym. Afirmatywność, wiara w siłę kreatywną człowieka, bezpośredniość pomogły Łaźni zakorzenić się w dzielnicy, pozyskać wiernych widzów i snuć plany na przyszłość.

Przekroczyliśmy granice i ograniczenia. Powstawały projekty inspirujące się ikoną samodoskonalenia /Bruce Lee/, odległymi kulturami /Japonia/, odwiecznymi marzeniami człowieka /latanie/.

Chcemy poruszyć wyobraźnię widzów i razem z nimi pokonać szarość codzienności, odkryć wyzwalającą siłę marzenia. I tak jak Piotruś Pan, poprowadzić w stronę dziecka ukrytego w każdym dorosłym.

/////

BARTOSZ SZYDŁOWSKI - Dyrektor Naczelny i Artystyczny

/////

>>Film dokumentujący 5-lecie Łaźni Nowej w Nowej Hucie<<


O teatrze i jego projektach opowiadają Bartosz Szydłowski, Jacek Papis, Sławomir Shuty, Krystian Lupa, Paweł Kamza, Jacek Głomb, Grzegorz Jarzyna, Małgorzata Szydłowska, Mikołaj Grabowski, Paweł Passini, Tadeusz Nyczek, Marcin Wierzchowski, Paweł Kamza, Maria Peszek i inni.

/////////////////////////////////////////////

Z Historii Teatru

Ogromny budynek dawnych warsztatów szkolnych - miejsce, w którym nowohucka młodzież uczyła się zawodu (ślusarz, tokarz...). Budynek był pusty, hulała w nim cisza, i zapach został - smarów i gumowej podłogi. Bartosz Szydłowski zdecydował się: tu będzie nowa Łaźnia. Czyli Łaźnia Nowa.

 

>>Jak wyglądała Łaźnia Nowa na początku...?<<

////////////////////////

TAK BYŁO KIEDYŚ W BUDYNKU NA OS.SZKOLNYM 25...

 

...A TAK JEST TERAZ

/////////////////////////////////////////////

DO POBRANIA:

Logo Teatru Łaźnia Nowa